Bilgi

Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Paylaş
 

Kadınların yaşamı boyunca sıklıkla karşılaştıkları başlıca basit sağlık sorunlardan birisi olan adet gecikmesi nedenleri, farklı birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterse de, genellikle hormonal dengede meydana gelen önemli değişiklikler adet gecikmesine sebep olmaktadır. Aşağıda adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Sorusuna detaylı cevaplar verdik.

Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Menopoz

Kadınların özellikle 45 ile 55 yaşları arasında yaşadıkları bir dönem olan menopoz, adet gecikmesinin doğal nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sürecin tam olarak tamamlanması durumunda, kadının tamamen adetten kesilmesi söz konusu olup, bu durum oldukça doğaldır.

Stres

Kadınlarda görülen regl gecikmesinin nedenleri arasında temel faktörlerden birisi olan stres, vücudun genel anlamda hormonal dengesini olumsuz bir şekilde etkilemesiyle adet düzensizliklerine ve adet gecikmesine sebep olmaktadır.

Beyinde adet döngüsünü düzenlemekle görevli merkezlerin olumsuz etkilenmesine neden olacak hormonların salgılanmasında önemli etkiye sahip stres, kadınların özel günlerinde yaşanacak bu gecikmenin temel nedenleri arasında gösterilmektedir.

Hastalıklar

Başlıca kadın hastalıkları başta olmak üzere, kadının sağlığını ciddi derecede etkileyen önemli sayılabilecek hastalıklar, regl gecikmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Erken yaşlarda yeni adet olmaya başlamak

Ergenlik döneminin ilk zamanlarında görülen adet kanamalarının gecikmeli ve düzensiz olması, oldukça olağan durumlardan biridir.

Bu dönemde yaşanan gecikmeler, kişinin yaşının ilerlemesiyle birlikte sonraki adet dönemlerinde kendiliğinden düzene binmektedir.

Kilo sorunları

Aşırı kilolu olmak kadar, ideal kilonun çok altında zayıf olmak da, adet gecikmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar ideal kilosuna yakın olan insanlarda, adet gecikmesinin çok daha az olduğunu göstermiştir. Yumurtalık kistleri

Yumurtlama dönemini olumsuz etkilemesi nedeniyle özellikle polikistik over sendromu ismi ile bilinen bu kistler, regl gecikmesi nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Gebelik

Hamilelik boyunca, kadının adetten kesilmesi bu sürecin olağan sonuçları arasındadır. Bu nedenle gebelik döneminde adetten kesilme durumu, panik yapmaya sebep olacak bir durum değildir.

Doğum kontrol hapları

Yumurtanın gelişimini ve bırakılmasını engelleyici özelliklere sahip olan doğum kontrol hapları, adet gecikmesi sebepleri arasında önemli yer tutmaktadır. Hatta bu hapların kullanıldığı süre zarfında adet gecikmesinin olması, oldukça doğal sayılmaktadır.

Doğum kontrol haplarının terk edilmesi ile birlikte, kişinin adet döngüsü 5-6 aylık bir süre içerisinde normale dönecektir.

Tiroid hastalıkları

Neredeyse tüm tiroid hastalıkları, kadınlarda adet düzensizliğine neden olmaktadır. Bu düzensizlikler genellikle adet gecikmesi şeklinde görülmekte olup, buna bağlı olarak yaşanan gecikmeler hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte yakın zaman içerisinde ortadan kalkmaktadır.

 

Bu yazı 3786 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi