Bilgi

Anjin (Boğaz İltihabı- Bademcik İltihabı )

Paylaş
 

Çocuklarda Anjin

Anjin, bademcik dediğimiz dokunun enfeksiyonudur. Çocuklarda erişkinlerde her yaşta görülebilir, adı her zaman anjin olarak isimlendirilir yada bademcik iltihapıdır. Büyük oranda çocuk yaş grubunda da erişkinlerde de etken virüslerdir. Ama anjin bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan daha önemli bir hale gelir. Bunun nedeni de anjine bağlı ikincil problemlerin gerek romatizmal ateş, kalp hastalıkları veya böbrek problemleri gibi enfeksiyonların oluşmasından kaynaklanır.

Anjinin Çocuklarda Daha Sık Görülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Anjin çocuklarda erişkinlere göre daha sık görülen bir problem. Bunun da en önemli nedeni çocukların kalabalık ortamlarda bir arada bulunması ve enfeksiyonu kendi aralarında birbirlerine geçirmesidir genel olarak. Onun dışında çocuklarda sistem erişkinlere göre biraz daha az gelişmiştir. Ancak bakteriyel enfeksiyonlarda, kalabalık ortamlar, havasız ortamlar, sigara dumanlı ortamlar, çocukların kreş ve okul ortamları mecburen bi arada kalabalık bulunan ortamlar en önemli yaygın görülme nedenleridir.

 

Anjin Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Anjin hastalığında en önemli belirti boğaz ağrısı olarak başlar. Takiben hastanın kulaklarına doğru bu ağrı yayılır. Çocuklar bunu kulak ağrısı olarak tanımlayabilir. Yutma güçlüğü ve yüksek ateş birlikte görülür. Yüksek ateş derken 39-40 derece civarında ateş olur. Enfeksiyonun hızla boyundaki lenf benzelerini etkilemesi ve mikrobun bu bölgeye gelmesiyle birlikte boyundaki lenf bezleri şişer. Aynı zamanda da eklemlerde yaygın ağrılar, bununla birlikte adele ağrıları halsizlik ve yutma güçlüğü görülür.

Bu yazı 662 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi