Bilgi

Andropoz Nedir ?

Paylaş
 

 

Antropoz orta yaş bunalımı mıdır?

Orta yaş bunalımı diye adlandırılan süreç aslında fiziksel olmaktan çok psikolojik bir süreçtir. Erkekler belirli bir yaşa ulaştıklarında, bunu 40′lı yaşlardan itibaren diye tarif edebiliriz, artık yaşlanıyor muyum psikolojisine kapılabilirler ve aslında bedensel, hormonal, fiziksel herhangi bir değişiklik yaşamasalar bile mental düzeyde, psikolojik düzeyde bir bunalım eğilimine girebilirler. Artık eskisi kadar, eski gençlik günlerinde olduğu kadar kendini güçlü, moral açısından olsun fiziksel açıdan olsun kendini güçlü hissetmemekte ve giderek cinsel performansının azalacağından endişe etmektedir. Bu psikolojik olarak orta yaş bunalımını doğurmaktadır. Antropoz diye adlandırdığımız süreç daha ileri, 55′li yaşlardan itibaren kendini belli eden ve sadece psikolojik olarak değil ruhsal ve bedensel olarak aynı zamanda da cinsel olarak insanı etkileyen bir süreçtir ve temelinde erkeklik hormonunun azalması yatmaktadır. Dolayısıyla bazen aynı döneme denk gelse bile orta yaş bunalımıyla antropozu birbirinden ayrı süreçler olarak tarif etmek daha doğru olacaktır.

 

Antropoz nasıl teşhis edilir?

Antropoz diye de yanlış da olsa adlandırılan yaşlanan erkek dönemini teşhis etmekte, kişiyle konuşarak alınan bilgiler en önemli grubu oluşturur. Çünkü gerek bedensel, gerek ruhsal, gerekse cinsel alanda yaşlanan erkek döneminin çok kendine özgü belirtileri vardır. Eğer bunlar, bir yada bir kaçı bir aradaysa yaşlanan erkekten şüphelenebiliriz. Ama bunu teyit etmek, desteklemek için elbette bir takım başka araçlar vardır. Bunlar içerisinde fiziksel muayene, özellikle cinsel bölgesinin muayenesinde hem o bölgenin kıllanmasında azalma hem de erkeğin cinsel hormonunu salgılayan yumurtaların kıvamında yumuşama ve büyüklüğünde azalma görülebilir. Bütün bunlardan sonra da antropozu belirleyici öğe olan erkeklik hormonu, testesteron dediğimiz hormonun kanda ölçümü yapılabilir. Bunun düşüklüğünün saptanması da bunu teyit eder.

Bütün erkekler antropoza girer mi?

Antropoz diye adlandırdığımız süreç her erkekte yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşanacak olan doğal bir olgudur. Dolayısıyla halk arasında da artık bilinen adıyla antropozu bir hastalık olarak tarif etmemek gerekir. Antropoz her erkek için kaçınılmaz olsa da psikolojik ortam, eşiyle ve çevresiyle olan iletişim, kişinin entellektüel bir takım meşguliyetleri antropoz sürecini olumlu yada olumsuz geçirebilmesi için çok önemli farklılıklar yaratabilir. Söz gelimi bir erkek eşiyle birlikte belirli bir yaşın üzerine, 50′li 60′lı yaşlara geldiğinde gençliğindeki kadar aktif bir cinsel hayat yaşamasa bile eşiyle olan duygusal, anlaşmaya ve iletişime dayalı olan birlikteliğin sürdüğü, aralarında sevgi, muhabbet, saygı devam ettiği sürece antropozun getirebileceği psikolojik yıkımdan çok rahat bir şekilde korunabilir, hem belirli düzeyde cinsel hayatını devam ettirirken hemde antropozla birlikte yaşlanmanın getirdiği psikolojiden kurtularak ve bunun yanında doğru ve düzenli beslenme, spor gibi hayatı tanzim eden diğer öğelerle de hayatını belirli bir düzene koyarak antropozun sıkıntılarından kurtulabilir. Ancak hormona olarak antropozu yaşamamak yani erkeklik hormonunun ömür boyu yüksek düzeyde devam etmesi elbette mümkün değildir.

Eşim antropoza girdi ona nasıl davranmalıyım?

Antropoza girmesi dolayısıyla psikolojik olarak son derece hassas bir süreçten geçen erkeklere eşlerinin iletişim sorunlarına yardımcı olma anlamında destekleri çok önemlidir. Antropoz sürecinin yine tıpkı kadınlardaki gibi menopoz dönemi gibi rahat atlatılmasının en önemli temel kriteri mutlu bir aile hayatı ve aile içindeki iletişiminin kesintisiz ve moral açısından yüksek bir seviyede sürdürülmesidir. Erkeklerin antropoz döneminde en çok etkilendikleri konu cinsel performanslarının düşmesi sebebiyle eşleriyle eskisi kadar kaliteli bir cinsel ilişki yaşayamamalarıdır. İşte bu dönemde partnerleri, eşleri erkeklere bunun doğal bir süreç olduğunu söylerler ve cinsel birlikteliğin tamamen fiziksel ilişki olmadan da, duygusal düzeyde de çok kaliteli yaşanabileceğini ima etmeleri erkeklerin moralleri üzerinde son derece olumlu etki gösterecektir.

Antropoz döneminde cinsel isteksizlik görülür mü?

Antropoz döneminde erkeklerde kadınlarda olduğu gibi çok belirgin bir cinsel isteksizlikle karşılaşmak daha nadir bir durumdur. Kadınlarda menopozdan sonra cinsel hayattan uzaklaşma isteği, adeta bu işin bir nevi angarya olarak görülmesi, erkeğin hatırı için yapılması söz konusuyken birçok erkek antropoz döneminin ilerleyen yaşlarında, 70′li yaşlarda bile ileri derecede cinsel istek duyabilirler. Ancak bazı erkeklerde yine 50′li  yaşlardan itibaren cinsel istek azalmasına rastlayabiliyoruz. bunun da temelde birkaç sebebi olabilir. Bir tanesi, erkeklik hormonunda azalmaya bağlı olan gerçek anlamda, bedensel cinsel isteksizlik. Diğeri ise bunun doğurduğu yada yaşlanmanın getirdiği cinsel performanstaki aksamaların o kişinin ruhsal hayatında,psikolojisinde oluşturduğu olumsuz durumlar sayılabilir. Böyle durumlarda eş desteği, çevre desteği olmaz, kişi kendini yalnız hissederse bu depresif hal, bu moral bozukluğu daha da derinleşerek ciddi bir cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Erkekler neden antropoza girer?

Antropoz yada yaşlanan erkeklik dönemi erkek hayatının ayrılmaz bir parçasıdır, kaçınılmaz bir dönemdir. Her erkekte mutlaka oluşacaktır. Ancak bunu sadece bir hormonun azalması olarak, yani tek etken ve tek sebep olarak görmemek, bütün her şeyi buna bağlamamak lazım. Çünkü bu kompleks, karmaşık bir süreçtir ve işin içerisinde sosyal ilişkiler,aile içi ilişkiler, eşlerin birbirleriyle olan iletişimi, psikolojik faktörleri ruhsal durum gibi birçok etkileyici yan etmen bulunmaktadır. Bu döneme giren erkeklerin yani hormon azalması sürecindeki erkeklerin geçirmekte olduğu yada sahip olduğu başka bir takım hastalıklar bile antropoz belirtilerini çok etkileyebilir. Söz  gelimi kalp damar hastalıkları ve bunların cinsel hayat üzerindeki olumsuz etkileri antropoz dediğimiz yaşlanan erkeğe ait belirtilerin daha katmerli, daha bel,rgin olmasına sebebiyet verebilir. Genetik faktörler başlangıç yaşını biraz öne yada arkaya çekebilir. Ama mutlaka her erkekte görülecek olan yaşamanın ayrılmaz ve doğal bir parçası olduğunu unutmamak gerekir.

Antropoz döneminde cinsel yaşam

 

Yaşlanan erkeklik dönemi yada yanlış adlandırma olsa da antropoz, bir erkeğin cinsel hayatını gerçekten önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak bu etkilenme bazen bedensel öğelerle yani penisin sertleşmesini sağlayan damar ve sinirlerin olumsuz etkilenmesi, tahribatı sebebiyle olabileceği gibi çoğu kez bu dönemin getirdiği olumsuz ruh hali bir nevi depresyona, içine kapanmaya meyilli hal yüzünden olabilir. Ancak cinsel sertleşmede ve performansta biraz yetersizleştiğini, ara sıra aksamalar olduğunu gören erkek aynı zamanda bunun cinsel isteğinin azalmasına da yönelebileceğini rahatlıkla görecektir. Burada kadınların menopoz döneminde önemli bir farklılık olarak çocuk sahibi olma yada üretkenliği ortaya koymak lazım. Kadınlarda menopozdan sonra üretkenlik tamamen kesildiği ve durduğu halde erkekler hatta bazen 80′li 90′lı yaşlara kadar çocuk sahibi olabilme kabiliyetini kaybetmezler.

Bu yazı 238 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM