Bilgi

Arpacık Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Arpacık Tedavisi

Paylaş
 

Arpacık

Halk arasında arpacık denilen hastalık göz hekimleri için ikiye ayrılan bir rahatsızlığı içerir. Biri akut biri ise kronik bir durumdur. Bu bir enfeksiyondur. Üst ve alt göz kapağının içerisinde kıkırdaktan yapılma bir iskelet vardır. Bunun içerisindeki bezlerin iltihaplanması durumuna halk arasında arpacık denmektedir. Bu iltihap başladıktan bir süre sonra göze doğru olursa iç, kapağın dış tarafına doğru olursa dış arpacık dediğimiz görüntü oluşur. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü bu iltihap kendi kendine yada ilaçla toparlansa bile o kıkırdağın içerisindeki bezlerde kronik olarak duracaktır. Gözün ve vücudun bir sonraki direnç düşüklüğünde yeniden aktive olacak ve yeniden daha büyük belkide bir arpacık haline gelecektir. Burada unutulmaması gereken şeylerden biri arpacık dediğimiz şişlik daha sonra orada lokalize kalmayıp etrafa yayılabilir. O zaman da göz ve çevresi şişebilir ve çok daha büyük enfeksiyonlara neden olabilir. Bu duruma gelmeden önce tedavi edilmesinde yarar vardır.

 

Gözünde arpacık çıkanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Gözünde sık arpacık çıkanlar herşeyden önce bir göz hekimine gitmeli ve göz hekimiyle birlikte bir de aile doktorlarına veya dahiliye doktorlarına gitmeleri uygun olur. Çünkü bu durumun sık olması dirençlerinin düşük olduğunu göstermektedir ve vücutlarında kontrol altına alınması gerekir. Buradaki önemli faktörlerden biri göze mümkün olduğunca dokunmamaktır. Özellikle arpacığın başlangıç safhalarında henüz kapsül oluşmadan arpacık patlayabilir ve etrafa bulaşabilir. Etrafa bulaşmasının yanında doku içlerine dağılabilir ve çok daha büyük bir enfeksiyon haline gelebilir. Bu nedenle daha arpacık yeni başlamışken hemen göz doktoruna gitmek ve tedavi olmak uygun olacaktır. burada hijyen oldukça önemlidir. Hem ellerimiz ve dokunduğumuz şeylerin gözümüze ulaşmaması açısından gözümüzü ovuşturmamak hemde göze çeşitli yabancı cisimlerin gelebileceği ve bunların enfekte cisimler olduğu  yerde bulunmamak uygun olacaktır.

Arpacık tedavisi için evde neler yapılabilir?

Hastaların çoğu genelde kendi kendine bir şeyler yaparlar. Ama en doğrusu hiç bir şey yapmamak ve direk doktora gitmektir. burada yapılan işlemlerin zamanı önemlidir. Örneğin çay kompresi yapılabirli. Bunu yaptığında hastaların bir kısmı rahat eder bir kısmında enfeksiyon artar. Evet tedavinin bir aşamasında doktor sıcak pansuman öneriyor ve bu arpacığın tedavisinin bir parçası oluyor. Ama bunun hangi anda yapılacağına ancak hekim karar verebilir. O yüzden hasta bunu bilmeden herhangi bir aşamada uygulamamalıdır. Bunun yanında göze iyi geldiği düşünülerek gözün üzerine sarımsak koyma ve benzer işlemler yapma girişimleri de oluyor. Bunların ne yazık ki tedavi edici bir etkisi yok. Tam tersine gözde  ayrıca bir eflamasyon yaratıp başka problemlere neden olur. Hastaların bazıları arpacığın olduğu yerdeki kirpiklerin koparılmasının tedavide etkili olabileceğini düşünmektedir. Bu tam tersine etki yapabilir. Kirpiğin dibindeki boşluktan, kirpiğin kendisi oradan çıkarıldığı zaman enfeksiyon daha iç bölümlere yayılabilir. O yüzden böyle bir girişimin kesinlikle yapılmaması gerekir.

Arpacık hangi hastalıkların habercisidir?

Gözde sürekli arpacık çıkması vücudun direncinin düştüğünün bir işaretidir. Bu direnci düşürecek şey vücuttaki enfeksiyon ve bunun dışındaki immünolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik, düzensiz hayat, uykunun yeterli olmaması, psikolojik olarak depresyonda olmak gibi nedenler de arpacığın nedenleri olabilir. Bu nedenle sık sık arpacık çıkan kişiler her şeyden önce hem göz doktoruna hem dahiliye hemde dahiliyecinin göndereceği diğer branşlara da muayene olmalıdırlar. Direnç düşükse ve enfeksiyonlar tekrarlıyorsa sonuçta vücutta bir problem var demektir. Bu problemleri bulmak ve daha sonra da aşmak için muhakkak ki bir takım testler yapmak gerekecektir. Ancak bunların ne olacağına göz hekimi veya göz hekiminin sevk edeceği dahiliye yada diğer hekimler karar verecektir. Hastaların kendi başlarına değil hekimlere başvurarak bu tetkikleri yapmaları uygun olur.

Arpacık çıkmasının nedenleri nelerdir?

Arpacık mikrobik kökenli bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon dıştan gelebileceği gibi direnç düşüklüğü nedeniyle vücudumuzun üzerinde bulunana bakterilerin bizi enfekte etmesinden de oluşabilir. Vücudumuzu ne kadar temizlersek temizleyelim vücudumuzun üzerinde her zaman vücuttaki hücre sayımızın 10 ile 1000 katı kadar bakteri ve virüsle beraber yaşarız. Yıkanmakla bunlar yok olmazlar. Eğer direncimiz düşerse yani bunlarla savaşamayacak hale gelirse o zaman tabi ki dışarıdan bir etki olmadan da arpacık olayları oluşabilir. Örneğin yazın güneşte fazla kaldığımızda yada gece uykusuz kaldığımızda ertesi gün gözümüzde bir arpacık ile uyanabiliriz çevreden herhangi bir etki gelmeden. Temiz olmayan ortamlarda oluşma ihtimali tabi ki daha fazladır. Burada önemli olan faktör aynı zaman da vücut direncimizin düşük olmasıdır. Yani arpacığın oluşmasını engellemenin en nemli yolu direncimizi yüksek tutmaktır. Arpacığın genetik olup olmadığı da sorulan sorulardan biridir. Arpacığın genetik bir yönü yok. Ancak ailenin aynı ortamda yaşadığı düşünülürse aynı ortamda benzer yemekleri yediği, benzer şartlarda yaşamını sürdürdüğü hatta uyku ve direnç seviyesinde genelde aynı seviyede olduğu yada aile içinde benzer grip nezle gibi direnci düşürecek enfeksiyonları beraber kaptıkları düşünülecek olursa evet bir şekilde de aile içinde de arpacık çıktığı zaman evin diğer bireylerinde de çıkabilir.

Arpacık tedavisi nasıl olur?

Arpacığın tedavisinde en önemli faktör oluşmamasını sağlamak yani direnci yüksek tutmak. Ama arpacık bir şekilde başladıysa o zaman muhakkak bir göz hekimine gitmekte fayda var. Çünkü ilk zamanda ve doğru yapılan tedavi arpacığın bir daha oluşma olasılığını oldukça düşürür. Burada yapılan tedaviler ilk başta ve başlangıç seviyesinde ise damla ile olacaktır. Eğer enfeksiyon çevreye yayılmaya başladıysa buna çeşitli antibiyotik haplar eklenecektir. Bu ilaçların muhakkak doktor kontrolünde alınması gerekir. Hastanın kendi kendine gidip eczaneden alıp kullanması doğru değildir. Belli aşamalardan sonra hepimizin bildiği gibi arpacık yavaş yavaş kendi içinde toplanmaya ve ufalmaya başlar. Burada artık arpacık bir kapsül kazanıyordur ve burada kronik hale gelmiştir. Bu durum  belli bir süre devam ettikten sonra artık bunu ilaçla veya başka yöntemlerle ufaltmak mümkün olmayabilir. O zaman da cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahaleyle arpacık boşaltılır. Ameliyat olmak bunun bir daha olmayacağını göstermez. Çünkü gözün çeşitli yerlerde arpacığın tekrar oluşabileceği göz kapağının içinde çok çeşitli bezler var. Bu nedenle arpacık ameliyatı oldum diye direncimizi düşük tutacak ve yeni arpacıklara neden olabilecek yaklaşımlardan kaçınmalıyız.

Arpacık kendiliğinden geçer mi?

Hastaların nemli bir kısmı hastalığın kendi haline bırakıldığında kendi kendine geçeceğini düşünür. Çünkü arpacık geçirenlerin önemli bir kısmı zaten birkaç kere bu hastalığı geçirmiş ve göz doktoruna gitmemiştir. Ama birinci sefer geçirdiğinde genelde doktora gitmekte geç kalırken oradaki şikayetlerin azaldığını, yavaş yavaş inmeye başladığını görür ve bunu hastalığın geçtiği yönünde yorumlar. Halbuki burada hastalık sadece kendini sınırlamakta ancak faktör kapağın içindeki kıkırdağın içinde yaşamaya devam etmektedir. Arpacığın aynı yerde çıkması gerekmez çünkü kapağın içerisindeki kıkırdakta yüzlerce bez vardır ve bunların her biri ayrı ayrı enfekte olabilir. Bu enfeksiyonu dengede tutmak için muhakkak ilaçla tedavi etmek uygun olacaktır. Bu hastalığın yeniden oluşma riskini oldukça azaltır. Eğer kendi haline bırakılırsa bu sefer çevre dokulara yayılıp gözde şişme, hatta göz dışı dokularda da enfeksiyona neden olabilir ve hoş olmayan çok büyük enfeksiyonlara da neden olabilir.

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık kirpik diplerindeki yağ bezlerinin bakteriyle enfekte olmasıyla ortaya çıkan özel bir bölgedeki çıbana verilen isimdir. Yine kızarıklık, şişlik, gözde batma hissi, ısıya karşı hassasiyet şeklinde kendini gösterir. Böyle bir durumu fark ettiğimiz zaman ilk yapacağımız iş sıcak ve ıslak bir kompleks hazırlamaktır. Bunun için pratik olarak küçük tahta bir kaşığa pamuk veya gazlı bez sararak bunu sıcak suda ıslattıktan sonra tabi cildimizin dayanacağı, bir sıcaklık olması gerekiyor, 10!ar dakikalık pansumanlar yapabiliriz. Bunu günde 3-4 kere tekrarlamak  bu dokuyu yumuşatacağından iltihabın o dokuda toplanıp akmasını kolaylaştırır. Dış arpacık denilen kirpik diplerindeki iltihaplanma durumunda hangi kirpiğin dibinde arpacığın çıktığını görebileceğimiz için bir cımbızla bu kirpiği çektiğimiz taktirde yine iltihabın dışarıya boşalmasını kolaylaştırırız. Fakat birde iç arpacık denilen göz kapağının altındaki yağ bezlerinin iltihaplanması durumu var. Bunlarda çok fazla kendi kendimize tedavi yapmamız mümkün olmamaktadır. Böyle bir şeyle karşılaştığımız taktirde doktora başvurarak gerekli merhem yada damla şeklinde antibiyotikli ilaçları alıp kullanmamız bizim hızla rahatlamamızı sağlayacaktır.

Bu yazı 266 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi