Bilgi

B12 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Paylaş
 

B12 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini bünyemizdeki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretiminde büyük rol oynayan vitamindir. Bunun yanı sıra sinir hücrelerinin korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca DNA’mızın (kalıtsal özelliklerimizi taşıyan birim)  üretilmesinde de çok büyük bir role sahiptir.. Bu görevleri ve faydalarını göz önüne alındığında B12 eksikliği vücudumuz için çok büyük sorun teşkil etmektedir. Aynı zamanda B12 vitamini vücudumuzun üretemediği vitamin türlerindendir. Bu nedenlere özellikle hamile kadınlarda B12 vitamini mutlaka ek olarak alınması gerekir.

B12 vitamini vücudumuz tarafından üretilmeyen ve dışarıdan hazır olarak alınması bir vitamindir. Bundan dolayı B12 vitamini eksikliği ya vitaminin gerektiği kadar alınamamasından veya B12 vitamininin emilimindeki vücutsal sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca B12 vitamini, suda çözünebilen bir vitamindir. Dolayısıyla fazla alınması durumunda, idrar yolu ile vücut dışına kolayca atılmaktadır.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen veya çok az tüketen kişilerde en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel rahatsızlığa temelini oluşturan B12 eksikliği erken teşhis ve zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi hastalıkalra neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur.

B12 Eksikliği Sonucu Ortaya Çıkan Sorunlar Nelerdir?

B12 vitamin eksikliğinde, kırmızı kan hücreleri yetersizliğinden kaynaklı anemi meydana gelebilir. Bunun haricinde sinir sisteminin güçlenmesi sağlanamayacağından yorgunluk, güçsüzlük, dengede kayıp ve uzuvlarda karıncalanmaya sebebiyet verebilir.

B12 vitamin eksikliğinin meydana gelmesinde de birçok durum etkendir. Aşırı ve kontrolsüz alkol kullanımı, bağırsaklarınızda sindirimi etkileyen faydalı olmayan organizmaların çoğalması, kullanılan ilaçların B12 emilimini eksiltmesi, ameliyat sonrası mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan fiziksel hastalıklar, yetersiz beslenme vs. gibi nedenler sebebiyle B12 vitamini eksikliği meydana gelmektedir.

B12 Vitamininin Bulunduğu Besinler Nelerdir?

B12 vitamini genellikle hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Deniz ürünlerinden;  ahtapot,balık yumurtası, hamsi, ton balığı, uskumru, somon balığı, sardalye gibi ürünlerde yüksek miktarda B12 vitamini bulunmaktadır.

Ülkemizde besin ürünü olarak tüketimi çok az olsa da ahtapot, B12 vitamini kaynağı bakımından çok zengindir. Sadece 15 gram kadar ahtapot ile günlük B12 vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Ayrıca 30 gram somon balığı ya da uskumru, 50 gram ton balığı ve ya 60 gram kadar sardalye günlük B12 vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Bunların dışında içerisinde B12 vitamini ihtiva eden bulunan vitaminler şu şekildedir:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Her türlü sakatat
  • Tavuk eti
  • Geyik eti
  • Midye ve karides
  • Sığır eti
  • Kuzu eti

Bu ürünlerin dışında doğal gıdalar kullanılarak üretilen ve içerisinde B12 vitamini bulunan ek besin gıda takviyeleri ile bu vitamini almanız mümkündür. Günümüzde birden çok bitkisel ya da hayvansal doğal gıdalar kullanılarak üretilen B12 gıdaları bulunabilir. Doktorunuzla iletişime geçip tahlil yaptırarak, sizin için önerilen B12 besinini, önerilen aralıklarla ile kullanabilirsiniz.

B12 vitamini eksikliği tedavisi

B12 yetersizliği tedavisinde yetersizliğin nedenleri ve bu nedenlere bağlı yaşam koşulları tespit edilmelidir. Yetersizliğin nedeni eğer diyet veya yetersiz beslenme ile alınan B12 eksikliği ise örneğin vegan türü beslenenlerde bu durum çok yaygındır. B12 vitamin hapı ya da dil altı tabletleri önerilirlebilir.  Ancak hasta vücudunda B12 vitaminin emilimine bağlı olarak görülen yetersizlik söz konusu ise tablet veya hap kullanmanın tedaviye hiç bir katkısı yoktur. Emilim problemlerine bağlı olarak gelişen yetersizlik durumlarında iğne ile vitamin B12 takviyesi yapılması gerekir. 1000 mcg ya da 500 mcg tabletler şeklinde imal edilen B12 hapları günlük B12 ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Haftada 2 kez 1000 mcg tablet kullanılması eksikliğin önlenmesi için yeterli görülmekle birlikte bu tür sağlıksal problemlerin ilk etapta doktorunuzla görüşülerek ve gerekli kan tahlilleri yapılarak karar verilmesinde fayda vardır.

Bu yazı 411 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM