Bilgi

Çocukların Zekâ Gelişimini Destekleyen Öneriler

Paylaş
 

Çocukların Zekâ Gelişimini Destekleyen Öneriler

Yapılan birçok araştırma, çocukların zekâ gelişimini destekleyen faktörlerin gerçek anlamda başarılı sonuçlar getirdiğini göstermiştir. Genetik anlamda zekâ önemli olsa da çocukların zekâ gelişimini destekleyen pek çok kural bulunur. Şimdi sizlere çocukların zekâ gelişimini destekleyen öneriler hakkında birbirinden önemli bilgiler sunuyor olacağız. Ayrıca gebelik öncesi ve sonrası dönemlerde çocukların yetiştirilmesi sürecinde alınacak tedbirleri de sizlerle paylaşacağız.

Doğumdan Önce Gerekli Tedbirleri Alın

Gebelik sürecinde anne adaylarının beslenme yöntemi, bebeğin zihinsel ve bedensel sağlığı için açık önemlidir. Sadece gebelik sürecinde değil, hamile kalmadan önce de beslenmenize önem vermeniz gerekiyor. Anne adaylarının yeteri kadar beslenmesi ve en önemlisi de gerekli vitaminleri alması ciddi anlamda önerilmektedir. Bu yüzden doğumdan önce tedbir almak, çocukların zekâ gelişimini destekleyen öneriler arasında ilk sıradadır.

Gebelik Sürecine Dikkat Edin

Hamilelik döneminde belirttiğimiz üzere beslenmenin öneminden bahsetmiştik. Bunun yanı sıra doktorların tavsiyesiyle birlikte egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Çünkü egzersizler, bebeğe ulaşacak olan kan akımını arttırır ve zekâ gelişimine katkı sağlar. Ayrıca düzenli kontrollerinizi sürdürmeli ve yine uzmanların tavsiyesine göre bu süreçte hareket etmelisiniz.

Vücudunuzu Sağlam Tutun

Çocukların zekâ gelişimini etkileyen bir diğer durum, vücut sisteminin sağlıklı olmasıyla ilgilidir. Yani var olan zekânın ortaya çıkabilmesi ve beyin gelişiminin tamamlanabilmesi için uygun bir beslenme programı yapabilirsiniz.

Genetik Faktörlere Aldırış Etmeyin

Bu sözle belirtilen durum, zekânın anne ve babadan çocuğa geçtiği kanısının yanlış olduğudur. Yani zekâsı yüksek olan ebeveynlerin çocuklarının zekâsı da yüksek olur mantığı yanlıştır. Bu yüzden çevresel faktörlerin yanı sıra çocuklarınızla ilgili tüm tedbirleri almanızı öneriyoruz.

Doğal Beslenme Alışkanlıkları Kazanın

Özellikle gebelik sürecinde doğal beslenme çok önemlidir. Anne adayları ne kadar doğal beslenirse bebeklerin beyin yapısı da o kadar sağlam olur. Beslenme alışkanlıklarınızın bebeğin beyin yapısını direkt olarak etkilediği de unutulmamalıdır. Bu süreçte balık yağı başta olmak üzere yumurta, zeytin ve zeytinyağı da tüketmeniz önerilmektedir.

Oyuncak Seçimini Çocuklara Bırakın

Birçok aile çocuklarına oyuncak alırken onların tercihleri dışında hareket eder. Oysaki oyuncak seçimini çocuğunuza bırakmak onların zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Mama Seçiminde Uzmanlardan Destek Alın

Mama üreticileri, çocukların beyin gelişimini destekleyen içeriklerle hizmet sunsa da mama seçiminde uzmanlardan destek almanızı tavsiye ediyoruz. Çocukların zekâ gelişimini destekleyen öneriler arasında çok önemli bir faktör olan mama seçiminde dikkat etmeli ve özellikle katkı maddesi olmayan mamaları tercih etmelisiniz.

Sevginizi Çocuklarınıza Hissettirin

Çocuklarda var olan zekâyı olumlu yönde etkilemek adına onlara bol bol sevgi aşılamanızı tavsiye ediyoruz. Pozitif olarak zekânın gelişiminde önemli rol oynayan sevgi, zekâyı direkt olarak etkiler ve var olan potansiyeli de ortaya çıkarır. Bu yüzden gerekli önlemleri alırken mutlaka sevgiyle yaklaşmanız gerekecektir. Çocukların zekâ gelişimini destekleyen öneriler genel hatlarıyla bu şekildedir ve özenle dikkat edilmelidir.

Bu yazı 3 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi