Bilgi

Dinç Hissetmemizi Sağlayan Vitaminler

Paylaş
 

Dinç Hissetmemizi Sağlayan Vitaminler

Her insan zaman zaman gerek iş hayatı olsun, gerek okul hayatı olsun yorgun düşer ve enerji kaybeder. Bunun birçok sebebi vardır bunlar arasında uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı yorulma ve benzeri şeylerdir. Tekrardan enerji kazanmak için çeşitli vitaminleri vücudumuza takviye ederek daha pozitif ve daha dinç olabiliriz. Enerji üreten gıdaları tüketmediğimiz ve düzensiz beslendiğimiz takdirde bu vitaminleri vücudumuza hastalıklar, mikrop ve enfeksiyonlara karşı kullanabilir; enerjimizi geri kazanabiliriz. İşte bu vitaminlerden en önemlileri ;

1-) C Vitamini
C vitamini bilinen üzere birçok hastalığa karşı vücudu savunmaktadır. Örneğin grip, nezle ve soğuk algınlığı gibidir. C vitamini vücudun bağışıklık sistemini yüksek tutar ve c vitamini sürekli alan insanlar kolay kolay hastalığa yakalanmaz. C vitamini; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, maydanoz, biber ve limonda bulunur.

2-) D Vitamini
D vitamini ise bağışıklık sistemini düzenleyerek kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlar. Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Enerji vererek vücudun daha güçlü olmasını sağlar. D vitamini balık, süt, yoğurt, kırmızı et ve tavuk eti tüketmek çok yararlı olacaktır.

Bu yazı 5617 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi