Bilgi

Diyete Uygun Kahvaltı Tarifleri

Paylaş
 

Sağlıklı kahvaltı vudumuzu için çok önemlidir. Uzun süredir uykuda aç kalan ve ilk yediğiniz öğün kahvaltıdır. Sağlıklı Kahvaltı bizi güne hazırlar aynı zamanda tüm gün için enerjimizi yüksek tutar. Ancak okul veya işe giderken kahvaltıyı aksattığımız zamanlar olabiliyor. Eğer alışkanlık haline getirirsek hayatımızı kahvaltı yapma durumuna alıştırabiliriz. Kahvaltıda tüketilme gereken en önemli yiyeceklerden biri elbette süt ve süt ürünleridir. Haşlanmış yumurta veya omlet kahvaltılarımızın olmazsa olmaz parçalarıdır. Peynir ve zeytin türk kahvaltı kültürünün ana maddelerindendir. Size daha pratik ve kolay üstelik diyet bir kaç kahvaltı önerileri sunacağım.

Türk Kültüründe Kahvaltı

Türk kültüründe oldukça yaygın olan kahvaltıya ait özel meknaları dah bulunmaktadır. Birçok turist bizim Türk kahvaltımızı çok leziz ve sağlıklı bulmaktadır. Fransa da daha çok kruvasan ve kahve ile yapılan kahvaltı meşhurken bizim kültürümüzde oldukça çeşitli kahvaltı bulunmaktadır. Doğru beslenme nasıl olmalı sorusunun yanıtını aradığımız yazıdan diğer öğünler içinde beslenme önerilerimizi okuyabilirsiniz.

Sağlıklı Kahvaltılıklar

Süt veya yoğurt tüketimi
Peynir, yumurta veya küçük dilim salam, sebzeli omlet, peynirli omlet ve sütlü sade omlet yaparak bir çok besini bri arada tüketebilirisniz.
Mısır ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz
Portakal suyu önerimizdir ama dilerseniz sevdiğiniz başka meyve suyunu içebilirsiniz
Meyveleri tercih edebilirsiniz. Kızartmalardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanız sağlığınız için yararlı olacaktır.

Hızlı ve Sağlıklı Kahvaltılıklar

Eğer daha hızlı kahvaltı yapmak istiyorsanız süt ile karıştırarak mısır gevreği yiyebilirsiniz. Sağlıklı tostlar yaparak kahvaltınızı daha pratik hale getirebilirsiniz. Örneğin, peynirli tost, jambonlu tost, sade kaşarlı tost tüketebilirisniz.
Özellikle kilosunu korumak isteyenler için yulaflı kahvaltıyı önerebiliriz. Sütlü yulaf; süt, yulaf ve kuru meyveler eşliğinde evinizde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Yulaf lapası; yulafı süt eşliğinde kaynatabilir ve ardından içerisine kuru meyveler ekleyerek ceviz ya da fındık ile tatlandırabilirsiniz.

Bu yazı 299 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi