Bilgi

Diyette Yapılan Yanlışlar

Paylaş
 

DİYETTE YAPILAN YANLIŞLAR

Kış aylarında alınan fazla kilolar hepimize dert olmuştur. Özellikle de plaj sezonunun açıldığı bu yaz aylarında birçok kişinin ortak sorusu “Bu fazla kilolardan nasıl kurtulacağız?”. Haliyle yapılması gereklerin yanında yanlış da meydana geliyor. Peki nedir bu hatalar?

Hızlı kilo verme isteği ve panik: Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, en çok yapılan hataların en başında; uzun sürede alınan ve vücuda yerleşen kilolardan kısa sürede kurtulmak istenmesi. Uzun süre boyunca hiç dikkat etmeden alınan kilolar, yaz gelince veya herhangi bir organizasyonda panik halinde verilmeye çalışılıyor. Bu panik hali de birçok insanı yanlışa sürüklüyor.

Aç kalma ve öğün atlama: Yanlışların devamında hızlı kilo vermek isteğini, hiçbir şey yememe düşüncesi takip ediyor. Bu yanlış ise insanları anoreksiya ve ardından ölümlere kadar götürüyor.

Yanlış diyet programı: Herkesin vücut yapısına göre farklı diyet programları uygulanmalıdır. Bir başkasında işe yarayan diyet sizde istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Tek tip beslenme: Zayıflatacağı düşüncesiyle tek bir besini sürekli ve fazlaca tüketmek sağlığınızı bozabilir. Dengeli beslenmek adına, gerekli bütün besinlerden yeteri kadar tüketilmelidir.

Yağ tüketimini kesmek: Diyet esnasında en çok yağlardan uzak durulur halbuki en uzak durmanız gereken gıda karbonhidratlardır. Diyet bütünlüğünü korumak için yağlardan uzak durmanıza gerek yoktur. Aksi halde kan şekerinde ani oynamalar meydana gelir ve bu da diyet dengenizi bozabilir.

 

Bu yazı 252 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi