Bilgi

Erken Teşhisin Önemi ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Erken Teşhisin Önemi ve Tedavi Yöntemleri

Bugün, yıllardır yapılan çeşitli kanser tedavi çalışmaları, bu hastalığın ancak birkaç türünü önleyebilmiştir. Dış etkenlerden kaynaklanan anormal hücre büyümeleri olan cilt kanserleri ve başka organlara kan yolu ile kol atmamış ( metastaz ) yapmamış kanserlerde başarı sağlanmaktadır. Bu tedavi sisteminde, kemoterapi (kimyasal tedavi) denilen vücudun savunma sistemini kamçılayıcı ilaçlar ve kanserleşmiş hücreleri imha ettiği halde, sağlam hücrelere o kadar zarar vermeyen bazı ilaç uygulamaları şeklinde sistem uygulanmaktadır. Bu uygulamaların tümünde ERKEN TEŞHİS önemlidir. Saldırgan hale gelen hücrenin vücuda yayılması, kandaki savunucu ve savaşıcı cevherlerin tükenmesi safhasında yapacak hiçbir tedavi yoktur.

En ufak bir belirtide de psikolojimizi bozmak ve ben hastayım diye düşünmek de doğru değildir. Toplum içinde hastalık hastalığı denilmektedir bu durumu. Fakat öksürürken kan gelmesi gibi belirtileri de atlamamak gerekir (kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız doktorunuz bu durumun normal olduğunu söyleyebilir). Hemen en yakın hastahaneye giderek hem içinizi rahatlatmanızı hemde olası erken teşhis ve tedavi yöntemlerini kaçırmamanız gerekmektedir.

Günümüzde kanserle mücadelede kullanılan erken teşhis yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Mamografi

mamografi

Kadınlarda sıklıkla görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanserinin erken teşhisi için sürekli takip yapılması çok mühimdir. Meme kanseri riski taşımayan tüm kadınların da 40 yaşından itibaren her yıl mutlaka düzenli olarak mamografik takiplerinin yapılması şarttır. Ailesinden meme kanseri hikayesi olan kadınlar ise 25 yaşından itibaren doktor kontrolünde olmaları büyük önem arz ediyor.

Bütün kadınların, meme kanseri riski taşımasalar dahi 20 yaşından itibaren mutlaka her ay kendi kendilerini muayene etmeleri çok gerekmektedir.

Smear Testi

smear testi

Rahim ağzı kanseri, kanser nedenli kadın ölümlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bundan dolayı tüm kadınların, cinsel yaşamları başladığı noktadan itibaren düzenli olarak smear testi yaptırması önerilmektedir. Jinekolojik muayenenin de yılda en az bir kere yapılması, erken teşhis açısından hayati bir ehemmiyete sahiptir.

PSA Testi

psa testi

Günümüzde erkeklerde sıklıkla görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan prostat kanserine karşı her erkeğin 40 yaşına geldiğinde PSA baktırması önem arz etmektedir. Eğer PSA seviyesi bir seviyesinin altındaysa, testin 45 yaşında tekrardan yapılması, yine birin altında çıkarsa 50 yanışında tekrarlanması bu aşamada yeterlidir. Ancak seviye birin üzerinde bir seviyede belirmişse, daha sık aralıklarla PSA testi uygulatmak gerekmektedir. Çünkü bir kan belirteciyle teşhis konulabilen tek tümör türü prostat kanserleridir. Ancak prostat kanseri erken teşhisinde tek başına PSA testine baktırmak yeterli değildir, hiçbir zaman doktor tarafından yapılacak rektal muayenenin yerini tutamaz. Bu nedenle özellikle 50 yaşından itibaren düzenli aralıklarla doktor muayenesini ihmal etmemek gerekiyor.

Kolonoskopi

klonoskopi testi

Kalınbağırsak kanserine karşı 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırılması kesinlikle öneriliyor. Eğer bir polip bulunamaz ise 5 yılda bir bu testin tekrarlanması yeterli olacaktır. Kolon kanserinin erken teşhis edildiğinde ilk 5 yıl içerisinde hayatta kalma oranının yüzde 90 olduğunu ama geç kalınılması durumunda bu oranın çok düştüğünü unutmamak gerekiyor.

Ben takibi

ben takibi

Bilhassa çok açık bir ten rengine sahip olan insanlar ve vücudunda fazla ben bulunanlar cilt kanseri hususunda daha yüksek risk faktörü altındadırlar. Yapısal özellikleri bu durumda olanların, belirli aralıklarla benlerini bir dermatoloji uzmanlarına inceletmeleri cilt kanserinin erken teşhisi açısından oldukça önemli.

Kan testi

kan testi

Kansere ile mücadelede yapılan kan testlerinde, “eritrosit” olarak da bilinen oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ile birlikte “lökosit” olarak bilinen hastalıklara karşı savunmamızı sağlayan beyaz kan hücreleri incelenir. Yapılan bu testlerde, kan hücrelerin büyüklükler ve sayılarına bakılıyor.

İdrar tahlili

İdrar yolu, mesane ve böbrekte meydana gelebilecek kanser türlerinin tespiti için “idrar sitolojisi” ile idrar incelemesi yapmak mümkün. Bu testte, mikroskop yardımıyla incelenen idrarda belirlenen edilen kan hücreleri üriner sistem kanserlerinin habercisi olabiliyor.

Tiroid testleri

troid testi

Tiroid kanserine karşı erken tanı ve tedavi için, belli bir antikora bakmak mümkündür. Bununla birlikte tiroid ultrasonuyla yöntemiyle de, var olan bir nodülün boyutu ve varlığı değerlendirilebiliyor.

Akciğer kanseri testleri

akciğer kanseri testi

Akciğer kanseri, kanser çeşitleri arasında erken teşhisi en zor türlerden biri. Akciğer filminde dahi çok belirginleşmedikçe görülmesi zor olan bu kanser türüne karşı, günümüzde geliştirilen yöntemler bulunuyor. Çok düşük miktarda ışın dozajı ile spiral bilgisayar tomografisi gibi yeni geliştirilen bu tür yöntemlerin sağlam sonuçlar vermesi için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmekte. Özellikle çok yoğun sigara içenlerde bu tomografi öneriliyor.

Tüm Vücut MR

mr çekinme

Ailevi tümör riski bulunan kişiler bu testi yaptırabiliyor. Prostat, meme ve gastrointestinal (sindirim sistemi) tümörlerinin erken safhada belirlenebilmesi için klasik tarama yöntemleri ile birlikte yapılabiliyor.

Genetik Check-Up

Kan örneği yada tükürük üzerinden DNA analizi yapılarak gerçekleştirilen genetik test ile bazı kanser türlerine olan yatkınlık belirlenebiliyor.

Bu yazı 248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi