Bilgi

Genital Herpes’i Ciddiye Alın

Paylaş
 

Cinsel temasla bulaşan “genital herpes”, vücuda bir kere girdi mi tamamen kurtulmak mümkün olmuyor. Ama virüs hakkında doğru bilgilenirseniz, en azında tekrarlamasına engel olabilirsiniz.

Uçuğun sadece yüz ve dudakları etkilediğini sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Maalesef uçuğun cinsel bölgelerde çıkan bir tipi de var ve bu uçuğa neden olan virüs, cinsel ilişkiyle oldukça kolay bulaşıyor. İşte, genital bölgelerde çıkan uçuğa “genital herpes” diyoruz. Hem erkekleri, hem kadınları etkileyen genital herpes çıktığı bölgede şiddetli ağrı ve acıya sebep olurken, beraberinde de ciddi sorunlar getiriyor. Hastalığın tehlikeli sonuçları arasında AİDS’in bulaşma riskinin artması, rahim ağzı kanserine yol açması ve anne adaylarının hastalığı bebeklerine bulaştırma riski yer alıyor. Ne yazık ki, bu virüsü kapan kişinin, ondan tamamen kurtulması imkânsız. Tekrarlayıcı özellik gösteren genital herpes virüsü, aktifleşmediği durumlarda pasif olarak sinir dokularında kalıyor. Bu virüs hakkında bilgi sahibi olarak, hem kendinizi hem eşinizi koruyabilirsiniz ya da şikâyetlerinizin tekrarlamasını önleyebilirsiniz.

 

Genital Herpes Nedir?

Genital herpes, cinsel ilişkiyle bulaşan ve toplumumuzda pek fazla bilinmeyen bir hastalıktır. “Cinsel organlara yerleşen uçuk” olarak da tanımlanabilir. “Herpes simplex (HSV)” adlı bir virüsten kaynaklanır. HSV virüsü iki tiptir: Birincisi (HSV-1), genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. İkinci tipi (HSV-2) ise, genital bölge, anüs ve kalça bölgesinde çıkar. HSV vücuda dudak veya genital bölge mukozasındaki bir çatlaktan girerek ilerler ve sinir düğümlerine oturur. Bir kere sinir düğümünü tutan virüs, ömür boyu orada kalır. Virüs, hücre içine girdiğinde yaşamak için hücrenin fonksiyonlarını kullanır ve bundan dolayı hücrede hasara neden olur. Bu hasar sonucu deride, ağrı, kabarcık, kaşıntı ve içi sıvı dolu kırmızı şişlikler oluşur. Virüs bir kere vücuda girdiğinde, savaşmak için antikor dediğimiz savaşçılar oluşur. Bunlar kanda bulunurlar ve bağışıklık için çok önemlidirler, ilk atakta virüs, sinir düğümüne oturur. Tekrarlayan ataklar, virüsün sinir düğümünde çoğalmasıyla oluşur.

 

Belirtileri

* Genital bölgede kaşıntı, ağrı
* Genital bölgede, soyulan ve kabuk bağlayan kabarcıklar
* Kaba et, kalça ve kasıklarda kabarcık ve uçuklar
* Cinsel bölgede, kaşıntı ve yanmayla ortaya çıkan bir kızarıklık üzerinde gelişen, ağrılı, küçük, kırmızı, içi sıvı dolu şişlikler şeklinde belirir.

Bazı insanlarda genital herpes ortaya çıktığında sadece hafif belirtiler görülür. Bazılarında ise, hiçbir belirti olmayabilir. Genital herpese yakalanıp yakalanmadığınızı, ancak doktor muayenesiyle öğrenebilirsiniz.

İlk Atak

İlk atak, genellikle aktif hastalığı olan kişiyle cinsel ilişki sonrası 2 ile 12 gün arasında oluşur. Vücut bu virüsle ilk kez karşılaştığı için oldukça ağrılı ve ciddi belirtilerle seyreder. Belirtiler 20 gün kadar ağrı, kabarcık, içi sıvı dolu kırmızı şişlikler şeklinde sürer ve uçuklara ateş, halsizlik de eşlik eder. Kadınlarda, idrar yaparken yanma ve akıntı da görülür. Bazı kişilerde uçuklar belirtisiz olarak da tekrarlayabilir. Ama çoğunlukla tekrarlamalar belirtilerle birlikte meydana gelir. Tekrarlamalarda, hastalık daha hafifleşir.

Cinsel Yolla Bulaşıyor

Genital herpes, aktif genital herpes virüsü olan kişiden direk cinsel temas ile bulaşır. Bulaşma, hastalık belirtilerinin olmadığı dönemde bile oluşabilir.

Hastalığı Etkileyen Faktörler

Stres, adet kanaması, mukozada çatlama, cinsel ilişki sırasında meydana gelen sürtünme ve uzun süren stres tetikleyici faktörlerdendir. Ağır korku hali de bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğundan hastalığı tetikler. Sağlığınıza dikkat ederek, bu durum üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz, ideal beslenme düzeni, yeterli uyku, iyi hijyen koşulları ve istirahat, ataklara karşı dayanıklı olmanızı sağlar.

Tekrarlayan ataklar nasıl önlenir?

Herpes virüsüyle bir kez tanıştığınızda, bu virüs ömrünüzün geri kalan kısmında da vücudunuzda kalır. Virüs ilk kez ortaya çıktıktan sonra, tekrar kendini gösterene kadar sinirlerde pasif formda kalır. Çoğu insanda virüs birden fazla ortaya çıkar. Uçuklar genellikle vücudun aynı bölgesinde ya da yakınında tekrar görülür. Uçuktan etkilenen bölgede kaşıntı, yanma, karıncalanma, ağrı ve sızılar, virüsün yeniden ortaya çıkacağına yönelik işaretler olabilir. Bu durumda, antiviral ilaç tedavisi görmeniz gerekebilir. Çünkü, ilaçlar ne kadar erken kullanılırsa, o kadar etkili olur. Tekrarlayan bir atağın erken tedavisi, ağrılı kabarcıkların gelişmesini bile önleyebilir. Virüse, yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, vakit geçirmeden doktora gitmelisiniz.

Bu yazı 85 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM