Bilgi

Göz Tansiyonu Nedir?

göz tansiyonu nedir
Paylaş
 

Göz Tansiyonu Nedir?

Göz tansiyonu nedir? sorusu günümüzün popüler sağlık sorularından birisidir. Göz içi basınç (gib), göz basıncı ya da göz tansiyonu olarak bilinen, ayrıca insan sağlığının en önemli parçası olan gözün basınç durumuyla yakından ilgili olan bir rahatsızlıktır. Böyle durumlarda gözlerin basıncını olabildiğince sağlıklı düzeylerde tutmak, üstelik glokom tarzı hastalıkları önlemek için doğru adımlar atılması hayati değer taşır.

Göz Tansiyoni Normal Değerleri Nedir?

göz tansiyonu nedir

Olağan göz basıncı durumu kesin olarak 10 – 21 mmHg aralığında seyreder. Göz doktorlarının dikkatli bir şekilde ölçmesi gereken bir değerdir. Bu değeri aydan aya veya doktorunuzun size verdiği rutinle kontrol ettirmeli ve bu değerleri korumaya yönelik doktorunuza kendinizi teslim etmelisiniz. Bu değerlerin ölçülmesinde kullanılan tonometre basınç aleti sizi ilk başta şaşırtabilir ancak daha fazla ilerlememesi için bu aletin kullanılması zorunludur. Eğer bu alet ile ölçülen değerler yukarıda belirttiğimiz değerlerin çok üzerinde çıkarsa tehlikede olabilirsiniz. Glokom ya da oküler hipertansiyon gibi körlükle sonuçlanabilecek rahatsızlıklar meydana gelebilir.

 

Normal Göz Basıncı Nasıl Korunur?

Normal göz basıncınızı koruyabilmeniz ve görme yeteneğinizden vasıf kaybetmemeniz için birtakım şeyleri yapmak zorundasınız. Bu önlemlerden ilki yoğun sodyum klorür (NaCl) yani tuz kullanımını bırakmalısınız. Eğer salatalarda, yemeklerde sürekli bir şekilde her şey normal olmasına rağmen bir tuzsuzluk seziyorsanız öncelikle ağız ve diş sağlığı doktoruna değil, göz doktoruna gitmelisiniz. Çünkü bu durumun ne kadar süredir devam ettiğini düşünürseniz anlayacaksınız ki tansiyon konusunda gözlerinize zarar vermektesiniz.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

göz tansiyonu belirtileri

Glokom ( Göz Tansiyonu ), özellikle başlangıçta şikayete sebep olmayan bir rahatsızlıktır. Yıllar içerisinde yavaş yavaş ilerler ve göz sinirini tahrip eder. Görme yetisi git gide azalır, şikayetler başladığında görme alanında kalıcı hasar artık yerleşmiştir. Bunun dışında “Akut glokom krizi” gibi bir durumda ise göz tansiyonu birdenbire çok yükselir. Göz de ağrı, kıszarıklı, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, kusma ve mide bulantısı gibi belirtileri olur. Bu tip hastalarda teşhis daha erken evrelerde konabilir

Bu yazı 74 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM