Bilgi

Hamilelik ve Bebek Zekası

Paylaş
 

Hamilelik ve Bebek Zekası

Anne baba adayları bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ister. Ancak bebek dünyaya gelmeden önce onun zeka gelişimi ile ilgili bazı soru işaretleri doğabilir. Zekasını geliştirmenin mümkün olduğu bilindiği için neler yapılması gerektiği bu noktada önem kazanacaktır.

Çok Yönlü Düşünmek Gerekiyor

Anne baba adayları şayet bebeklerin hamilelik döneminde zekasını geliştirmek istiyorlarsa, öncesinde bunun tek bir şeyle olamayacağını bilerek hareket etmeleri gerekmekte. Yani zekayı etkileyen birçok faktör var ve siz de bir açıdan sınırlı olarak katkıda bulunabiliyorsunuz. Yani anne karnındaki bebeğin zekâ gelişimi içi sadece beslenme ve çevresel faktörler değil farklı etkenler de belirleyici olur.

Genetik Faktör

Bebeğin genleri anne baba genlerinin rastlantısal birleşimi sonucu oluşur. Ancak bunun akraba evlilikleri gibi hasarlı durumlardan oluşması, beyin ve kalıtsal hastalıklar açısından sinir sistemine etki eder. Akraba evliliklerinin yüksek olduğu toplumlarda bebeklerde zekâ sorunları daha fazla olur.

Doğru Beslenme

Gebelik süresince zekâ geliştirme çabası olan ailelerin doğru beslenmeye ayrıca önem göstermesi gerekiyor. Çinko, folik asit, Omega 3, iyot, B vitaminleri A, D, E vitaminleri bebeğin geç konuşma, davranış problemleri, öğrenme zorluğu, düşük zekâ gibi durumlar yaşamasına neden olabiliyor. Gebelik dönemindeki anne adaylarının buna ayrıca önem göstermesi, kan şekeri testi ve diğer değerlerin kontrolünü yaptırması, buna göre de önlem alması gerekiyor. Ayrıca beslenme sürecinde bol kalorili ama besleyici değeri düşük yiyeceklerin alınmaması gerekiyor.

Bu yazı 948 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi