Bilgi

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Paylaş
 

Sağlıklı ve konforlu bir o kadar da güzel vakitlerinizin geçeceği hamilelik süreci geçirmek, hamilelik dönemine ait belirtileri yaşamamak ya da daha az yaşamak, bebeğinizin olması gereken kiloya ulaşmasını ve dünyaya gerekli besin depolarını oluşturabilmiş bir şekilde gelmesini sağlamak için sağlıklı beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı ve konforlu bir hamilelik süreci geçirmek, hamilelik dönemine ait belirtileri yaşamamak ya da daha az yaşamak, bebeğinizin olması gereken kiloya ulaşmasını ve dünyaya gerekli besin depolarını oluşturabilmiş bir şekilde gelmesini sağlamak için mümkün olduğu kadar beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelik döneminde günlük kalori, ihtiyaç duyulan sıvı tüketimi, protein, vitamin, mineraller, temel ve vücudun temel gereksinimlerinin arttığı bir dönemdir. Artan bu ihtiyaçların karşılanması amacı ile, vücudunuz size çok fazla durumda sinyal gösterecektir.

Temel besin maddelerinden tamamının, gerekli oranda ve rutin bir şekilde alınması şeklindedir. Alınması gereken ana besin maddeleri, şeker ve yağ seviyeleri çok olan besinler haricinde, hepsinin her gün belli bir miktarda mutlaka tüketilmesi mutlaka gerekmektedir. Hiç bir besin takviyesi veya vitamin desteği, doğal besin tüketimi ile beslenmenin yerine geçemez. Yanı anlatılan o ki gerçekleştirdiği etki de aynı olmaz. Sıvı tüketimini arttırmanın en önemli yollarından biri daha faza su içmektir.

Piyasada satılan ve içerisinde çok fazla katkı maddeleri yer alan meyve suları ilk sırada olmak üzere, evde yapılan taze sıkma meyve suları da, çok fazla kalori içerdiğinden ötürü her gün içerisinde alınan kaloriyi olmadık yere arttırırlar. Süt ürünleri tüketememeniz durumunda mümkün olduğunca kalsiyumu almadığınız anlamına gelmemektedir.

Metabolizmamın ihtiyacı olan kalsiyumu Peynir ve süt ürünleri yoğurt ya da diğer süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz. Eğer hiç süt tüketmeseniz bile bir kişinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamış olursunuz. Vejetaryeni olan anneler uyguladıkları diyetleri hamile annelerin hamilelik sürecinde en azından süt ürünleri ve kalsiyum ve kaynaklarını bu şekilde tüketebilirler. Hamile anneler yine de mümkün olduğunca protein ve kalsiyum içeren maddeler kullanmanız da yarar var.

Bu yazı 2829 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM