Bilgi

Kanser Tedavisinde İzlenecek Yollar ve Mücadele

Paylaş
 

KANSER TEDAVİ TÜRLERİ VE İZLENECEK YOLLAR

Merhaba sevgili sagliksal.net okurları konumuz malesef günümüzün vebası olarak adlandırılan kanser, henüz kesin bir tedavi yolu bulunamamasına rağmen bu konuda modern tıp çalışmaları son sürat ilerlemektedir. Günümüzde kanserle mücadele hem meşakkatli hemde oldukça külfetli bir durumdadır. Dünyada milyonlarca insanın hayatına kasteden kanser hastalığı ve kanserle mücadele edilirken uygulanan yöntemleri bulacağınız yazımıza başlarken bu hastalıkla mücadele eden tüm hastalara Allah’tan acil şifalar niyaz ediyorum.

 

Kanserle Cerrahi Mücadele

kanserle cerrahi mücadele

Cerrahi, uzun zamandır kanseri tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Cerrahi aynı zamanda kanserin teşhisinde ve ne kadar yayıldığını öğrenme evresinde de önemli bir role sahiptir. Cerrahi tekniklerdeki yeni ilerlemeler ameliyat ile tedavi olmak isteyen kişilerin sayısında hızlı bir artışa neden oluyor. Cerrah, vücudu keserek operasyonel işlem yaptığında o işleme invazif cerrahi denir. Artık tümör normal dokuya zarar verilmeksizin, daha az kesi içeren işlemler ile ortadan kaldırılıyor. Cerrahi, bir çok kanser türünün tedavisinde bilhassa vücudun başka bölgelerine yayılmamış olanlar için büyük bir şans ve imkan sunar.

Kanser – Kemoterapi İle Mücadele

kemoterapi ile kanserle mücadele

Kemoterapi, çok etkili ilaçların kanseri tedavi etmek amacı ile kullanılmasıdır. Kemoterapi ilaçlarının çoğu araştırmada kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğu saptanmıştır. Günümüzde kullanılan 100’den fazla kemoterapi ilacı mevcuttur. Hekimler kanserin türüne ve evresine göre hangi ilacın kullanılacağına karar verirler. Kemoterapi farklı nedenlerle kullanılabilir:

  • Kanserin yayılmasını ve gelişmesini durdurur,
  • Kanserin büyümesini yavaşlatır,
  • Vücudun başka bölgelerine yayılabilecek kanser hücrelerini öldürür,
  • Kanserin neden olduğu tıkanıklık ve ağrı gibi semptomları gidermeye yardımcı olur,
  • Kanseri tedavi eder ve hasta konforunu sağlar.

Radyasyon Tedavisi İle Kanserle Mücadele

radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser ve diğer problemleri tedavi etmek amacı ile radyasyonunun kullanımıdır. Radyasyonun birden fazla türleri vardır; x-ray buna bir örnektir. X-ray gibi bir radyasyon türünün çok daha yüksek dozlardaki hali bazı kanser türlerini tedavi etmek amacı ile kullanılır. Çok özel teknolojilerle kanser hücrelerine ya da tümöre yüksek dozlarda radyasyon iletilir. Fakat bu tedavi türünde radyasyon tümörün yakınlarındaki normal hücreleri de etkiler ama normal hücreler kendilerini onarabilirken kanser hücreleri onaramazlar ve yok olurlar.

Hedeflenmiş Kanser Tedavisi

hedeflenmiş lkanser tedavisi

Araştırmacılar kansere sebep olan hücreleri değiştiren gen hakkında daha fazla bilgi öğrendikçe bu değişiklikleri tedavi edecek ilaçları geliştirebilmeleri de mümkün olmuştur. Bu ilaçlarla yapılan tedaviye çoğunlukla hedeflenmiş tedavi denir. Hedeflenmiş tedavi kanserin gelişmesini ve yayılmasını engellemek için kullanılan yöntemlerden biridir.

Normal hücreler kanserli hücreler şekline gelirken karsinogenez adlı bir periyottan geçerler. Bu periyodun bir parçası olan moleküller ve bu sürecin devam edeceğini gösteren sinyaller hakkında günümüzde artık daha fazla şey biliniyor. Hedeflenmiş tedavi normal hücrenin kanser hücresi olma sürecini bozar. İlaçlar, doğrudan hücrenin kanserin büyümesini ve gelişmesine neden olan kısmını hedef alır.

İmmünoterapi İle Kanserle Mücadele

İmmünoterapi kanser mücadelesi

Biyolojik terapi veya biyoterapi de denilen immünoterapi, bağışıklık sisteminin bazı bölümlerini kanser gibi hastalıklarla savaşması için kullanan bir tedavi türüdür. Bu iki şekilde işler:

  • Kanser hücrelerine saldırması için kendi bağışıklık sisteminizi daha fazla ve akıllıca çalışması için uyarmak
  • Dışarıdan bağışıklık sistemine özel proteinler gibi bileşenleri hastaya vermek

İmmünoterapi geniş anlamda farklı yollarla çalışır. Bazıları genel anlamda bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirirken, bazıları bağışıklık sistemini kanser hücrelerine saldırması için uyarır.

Kök Hücre Tedavisi İle Kanserle Mücadele

kök hücre tedavisi

Kök hücreler, çoğunlukla taze kan hücreleri yapmak için bölünebilecekleri kemik iliğinde yaşarlar. Kök hücre nakli, kemoterapi veya radyasyon gibi bir yöntemle kemik iliği yok edildiğinde kök hücreleri geri getirmek için uygulanan bir yöntemdir. Kök hücre kaynağına bağlı olarak bu prosedüre kemik iliği nakli, periferik kan kök hücre nakli veya kordon kanı nakli olarakta adlandırılır.

Kök hücreler temelde 3 ana kan hücre tipini oluşturabilirler; kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler. Bu hücrelerin asli görevlerini yerine getirebilmeleri için kanda hepsinden yeterli miktarda olmalıdır. Lösemi, aplastik anemi, bazı kalıtsal kan hastalıkları ve bağışıklık sisteminin hastalıkları gibi  hastalıklarda kemik iliğindeki kök hücreler yapmaları gerektiği gibi davranmazlar. Hastalıklı veya hasarlı kök hücreler, çok az kan hücresi veya bağışıklık hücresi veya çok fazla anormal hücre yaparlar. Bu sorunlar vücudun yeterli seviyede kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ya da trombosit sahibi olmamasına sebep olur. Kök hücre nakli bu sorunları düzeltmeye ve hasta refahını yükseltmeye yardımcı olur.

Bu yazı 431 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi