Bilgi

Kemik Kanseri Nedir, Neden Görülür

Paylaş
 

 

Kemik tümörleri, çoğu zaman iyi huyludur. Bu türden (iyi huylu) kemik tümörleri, gençlik veya çocukluk dönemlerinde farklı sebeplerle çekilen röntgenlerde teşhis edilebilmektedir. Kemik tümörlerinin kötü huylu sınıfında olanlar yani kemik kanserleri iki türde ortaya çıkar. Tümör direk kemikte ortaya çıkabilir veya meme, akciğer, böbrek ve prostat kanser türlerinin metastazları olarak kemiklerde görülür.

Kemik sağlığının temel olarak, kemik yoğunluğu gelir. Kemikteki kalsiyum minerali oranına bağlı olan kemik yoğunluğu, 20-30 yaş aralığında en üst seviyeye ulaşır. Bu yaş aralığından itibaren kemik yoğunluğu seviyesinin korunabilmesi için bazı noktalara dikkat etmek ve kemik yoğunluğu oranını korumak gerekir. Kemik sorunlarının en önemli sebepleri arasında; gençlerde spor yaralanmaları, yanlış ve düzensiz beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği yer almaktadır. İleri yaşlarda ise yaşlılıkla beraber sistematik hastalıkların görülme sıklığı da artar. Bu hastalıkların yan tesiri olarak kemik tümörü oluşma riski meydana gelir ve kemiklerde ağrı ve sızılara neden olabilir. Kemik tümörü genellikle belirti vermeden ilerlediği için kemik ağrısı fark edilir edilmez, uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Kemik Kanseri (Tümörü) Nedir?

Kemik kanseri ilk olarak kemik hücrelerinde başlar. Genellikle kollarda ve bacaklardaki kemiklerde ortaya çıkan bu kanser türü, bacakta bulunan uyluk kemiğinin bir bölümünde, dize yakın olan alt bacak kemiğinde  veya kolun omza yakın olan bölümünde sıklıkla tespit edilir. Çok az da olsa kalça kemiği (pelvis), omuz ya da çene gibi kemiklerde de kemik kanseri görülür. Kemikte sıklıkla görülen kemik kanseri türüne “Osteosarkom” adı verilmektedir.

Kemik Kanseri (Tümörü) Belirtileri Nelerdir?

Kemik Kanseri (tümörü) belirtileri ilk etapta fark edilmeyebilir. Sıklıkla sıradan ancak uzun süre geçmeyen kemik ağrısı şikayeti ortaya çıkan Kemik Kanseri (tümörü)özellikle kaval kemiği, kaburga gibi cildimizin hemen altındaki kemiklerde şişkinliklere sebep olabilir. Bazı durumlarda ise Kemik Kanseri (tümörü) hiç bir sebep yokken kendi kendine oluşan kemik kırılmaları ile kendini ortaya çıkarmaktadır. Yazımızda alt tarafta saydağımız Kemik Kanseri (tümörü) belirtilerini fark ettiğinizde, kesinlikle uzman bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 • Uzun süren kemik ağrıları ve sızlamaları, ağrı kesiciler ile de düzelmiyorsa,
 • Uzun süre duyulan ağrının şiddeti git gide artıyorsa,
 • Kemik ağrısın ile birlikte şişlik ve kızarıklık durumu da varsa,
 • Ağrıyan bölgede ele gelen kitle ve sertlik gibi durumlar varsa,
 • Kemik ağrısı düşme ya da çarpma gibi durumlarla ilişki ise,
 • Kemik ağrınıza halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk, ateş, aksama ve döküntü gibi diğer durumlar da eşlik ediyorsa.

Kemik Kanseri (Tümörü) Türleri Nedir?

Kemik kanserinin vücuda yayılma ve gelişme seyrinin anlaşılabilmesi için kanserin derecesini bulmak çok önemlidir. Kemik tümörlerinin en çok bilinen alt türleri vardır. Kemik kanseri (osteosarkom) alt türlerinin bir kısmında hastalık hafif ve ağrısız seyrederken, bazılarında ise acılı ve agresif ilerleyebilir. Kemik tümörleri (kanseri) düşük, orta veya yüksek derece olarak üç kısma ayrılır. Kemik tümöründe bölünen hücre miktarı az olduğunda, kemik normal bir yapıda görünür. Düşük derece olarak bilinen bu gruptaki tümörler daha yavaş seyirlidir.

Yüksek dereceli kemik kanserinde (osteosarkom) ise bölünen hücre sayısı çok daha fazla olup çok hızlı bir şekilde büyür. Yüksek dereceli kemik kanseri çok daha agresif bir yapıda olup, diğer organlara yayılma (metastaz) durumu daha çok görünür. Kemik tümörünün (kanseri) derecesi ve tümörün hangi safhada olduğu, tedavi sürecinin de en önemli bölümüdür. Kemik kanseri belirtileri fark edildiği andan itibaren tedaviden önce hastalığın nasıl yayıldığını belirlemek, meydana geldiği bölgedeki tümörün kitlesel boyutunu ve etkilediği dokuları belirleyebilmek için pek çok tanı yönetimine başvurulur. MR, PET-BT ve patoloji raporu ile hastalığın hangi boyutta olduğu tespit edilebilir.

kamik kanseri (tümörü)

 

Kemik Kanseri (Tümörü) Tedavisi

Kemik kanseri tedavisinde en önemlisi hastanın yaşamını kurtarmaktır. Bundan dolayı bazen tedavi sırasında kol ya da bacak kayıpları yaşansa da günümüzde yeni tedaviler ile bu oran ’a kadar düşürülmüştür. Kol ve bacak gibi uzuvların bütünlüğünü korumak, işlevselliğini devam ettirmek de tedavi önceliğinde ikinci sırada yer almaktadır. Estetik görünüm ise bu tedavinin son ayağını oluşturur. Kemik tümörünün (kanser) ve kemiğin iyi huylu tümörlerinin tedavisi kendi içinde farklılıklar gösterir.

İyi Huylu Kemik Tümörleri Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle çocuklarda görülen iyi huylu kemik tümörü kendiliğinden ortadan kalkabilir. Bu tümörler zaman içerisinde kendi kendine küçülerek yok olma vasfına sahiptir. İyi huylu kemik tümörlerinde cerrahi yöntemlere başvurmak yerine, düzenli kontrol ve takip çok daha fazla öneme sahiptir. Kemik tümörlerinde cerrahi yönteme karar verebilmek için;

 • Tümörün kemik kırılmasına neden olacak kadar hasta vücuduna zarar vermesi,
 • Kemiğin büyümesini olumsuz yönde etkilemesi
 • Kemikte bir kısalık veya eğriliğe neden olması
 • Tanıyla ilgili bir şüphede tümörün bulunduğu alandan örnek almak gerekiyorsa cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

Kemik Kanseri (Tümörü) tedavisinde uzuv kaybı olur mu?

Kemik kanserleri, kemiğin bizzat kendisinden kaynaklıdır ya da vücuttaki başka bir organdan metastaz olarak kendini gösterir. Tümörler iskelet sistemimizin herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. 18 yaşından daha küçük olan hastalarda “büyüme kıkırdağı” olarak adlandırılan yani diz, kalça ya da omuz gibi eklem bölgelerine daha yakın olarak görülmektedir. Kemik kanserli hastalarının bundan 20 yıl önceki tedavisi kanserin bulunduğu uzvun kesilmesiyle oluyordu, günümüzde ise yeni tedavilerle hastaların kol ve bacakları % 90’ın üzerinde yüksek bir oranla korunabilmektedir.

kemik tümörü

 

Bu yazı 692 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Adnan dedi ki:

  Her kemik ağrısı da kanser habercisi olmayacağı gibi maalesef kemik kanserinin ağrısı da çok şiddetlidir.

 2. Sevda dedi ki:

  Allah şifa versin tüm hastalara, nerede şifa bekleyen hasta varsa bu mübarek 3 aylarda

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi