Bilgi

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Paylaş
 

Yaş fark etmeksizin kadın erkek herkesin günümüzde sıklıkla karşılaştığı basit sağlık sorunları arasındaki mide bulantısı, farklı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Genellikle soğuk algınlığı ve üşütme gibi sebeplerle ortaya çıkan mide bulantısı, kadınlarda ise gebelik döneminde daha yoğun görülen rahatsızlıklar arasındadır. Nadiren de olsa farklı hastalıkların belirtisi olarak da, mide bulantısı görülmesi mümkündür. Peki, mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Elma

Lif bakımından en zengin meyveler arasında yer alan elma, mide bulantısının geçmesinde oldukça faydalıdır. Bağırsakları ve sindirim sistemini genel olarak rahatlatıcı etkiye sahip olan elma, mide bulantısı hissedildiğinde tüketilmesi halinde, bulantıyı bastırmaktadır.

Tuzlu krakerler

Özellikle gebelik döneminde ortaya çıkan mide bulantısı başta olmak üzere, genel olarak mide bulantısını bastırmak için tuzlu krakerler oldukça işe yarar seçeneklerden biridir. Bu krakerlerin dışında nişasta ve tuz içeriği yüksek olan tost ve ekmek gibi diğer besin maddeleri de, mide asidini emerek hissedilen bulantının etkilerini azaltmaktadır.

Zencefil çayı

Hamilelik dönemi de dahil olmak üzere, mide bulantısının ortadan kaldırılmasında oldukça önemli etkilere sahiptir. Gebelik döneminde düzenli tüketilen zencefil çayı, bu süreçte mide bulantısının daha az görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca bulantı hissedildiğinde anlık olarak zencefil çayı tüketmek, bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Papatya çayı

Mide ve bağırsaklarda sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayı, bulantının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Nane ve nane çayı

İster nane yapraklarını tüketebilir, isterseniz içerisine limon damlatarak nane çayı içebilirsiniz. Her iki şekilde de mide bulantısını azaltan nane, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Muz tüketimi

Potasyum açısından zengin olan meyvelerden birisi olan muz, mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusunun cevapları arasında yer alır. Özellikle kusma ve ishal gibi diğer vakalarla birlikte mide bulantısının görülmesi, vücutta eksilen potasyumun geri alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Muz ise potasyum açısından zengin olduğu için, ishal ve kusma ile azalan potasyum miktarının yeniden artmasına yardımcı olur.

Kuruyemişler

Özellikle sarı leblebi, mide bulantısına iyi gelmektedir. Bunun dışında aşırıya kaçmamak kaydıyla fındık ve badem gibi diğer kuruyemiş çeşitlerini tüketmek de, mide bulantısını bastıracak etkilere sahiptirler.

Ihlamur çayı

Soğuk hava nedeniyle artan hastalıklardan kaynaklı mide bulantısını, önemli ölçüde bastırır. Aynı zamanda kış aylarında ortaya çıkabilecek soğuk algınlığı ve üşütme gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de, bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

Mide bulantısı nasıl geçer?

Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna verdiğimiz cevapların ardından, mide bulantısı nasıl geçer? Sorusuna da diğer yöntemlerle, cevap verelim.

  • Temiz havada yürüyüş yapmak, mide bulantısını önleyici özelliğe sahiptir.
  • Yemek yerken, su içmemeye dikkat edin.
  • Mide bulantısı görüldüğü zaman soda tüketmek, bulantının azalmasında fayda sağlamaktadır.
  • Egzersiz ve spor yaparak, bulantıyı azaltabilir.
  • Özellikle akşam yemeğini yedikten sonra, hemen yatmamaya özen gösterin.
  • Sabah kahvaltılarında çok yağlı ve ağır besinler tüketmek, mide bulantısına neden olacağı için kahvaltılarınızda hafif besin maddelerini tercih edin.
  • Yaşam alanınızı mümkün olduğu kadar sık havalandırmaya gayret edin.
  • Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Gün boyunca en az 2 litre, düzenli olarak su için.

 

Bu yazı 3657 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi