Bilgi

Uçuk Nedir ? Nasıl Geçer Tedevisi Nedir

Paylaş
 

Uçuk Mutlaka Tekrarlar Mı?

Uçuk bulaştıktan sonra %20 ile %45 kişide tekrar etmektedir. Herkeste uçuk tekrar etmez. Çoğu kişide bağışıklık gelişir bir daha tekrar etmez. Ama açıklanamayan bir şekilde, bir takım insanlarda tekrarlama devam etmektedir. Ancak yıllar içerisinde bu tekrarlama oranı azalmaktadır. Tekrar etmesini engellemenin henüz bir yolu yoktur. Ama aktif dönemde çok erken ilaç başlanırsa uçuk hastalığı hemen yatışabilir. Eğer yılda 5 kereden fazla uçuk çıkarıyorsa, hasta bundan rahatsızsa, çok düşük dozlarda uçuk virüsünü zayıflatan hapları 6 ay ya da 1 yıl süreyle kullandıraraktan tekrar oranlarını azaltabiliyoruz.

 

 

Uçuk Bulaşır Mı?

Uçuk virüslerle bulaşan bir enfeksiyondur. Bulaşıcı bir enfeksiyondur. Virüs özellikle aktif dönemde, kabuklanmaların, o küçük su kabarcıklarının olduğu dönemde daha çok bulaşır. O yüzden bu dönemde kişilerle temas edilmemesi uygundur. Ayrıca uçuk virüsü çıkaran kişinin o dönemde eşyalarını da paylaşmaması gereklidir. Cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olduğu için bu dönemde cinsel ilişkiye girilmemesi, daha sonrasında da mutlaka koruyucu önlemlerden faydalanılması gereklidir.

 

 

Uçuk Tedavisi

Uçuk tedavisi uçuk ilaçları aracılığıyla yapılır. Eğer ilk defa oluyorsa ve çok şiddetliyse mutlaka bir doktor kontrolünde olması gereklidir. Bu hastalar doktora ilk gittiğinde uçuk virüsünü zayıflatıcı haplar ve kremler verilir. Özellikle göz bölgesine yakınsa, baş bölgesindeyse uçuk mutlaka bir hekim kontrolünde olmalıdır. Çünkü göz içine atladığı zaman çok tehlikeli olabilmektedir. Hatta göz görme kaybına kadar gidebilmektedir. Bu yüzden göze yakın, başa yakın uçuklarda hekim kontrolü gereklidir. Bunun için doktorlar siklovir içeren, valsiklovir içeren, famsiklovir içeren bir takım haplar verebiliyor eğer çok şiddetliyse ve hasta doktora ilk 3 gün içerisinde baş vurduysa. Ama ilk 3 günden sonra haplar artık etkili olmuyor. Çok çok çok şiddetliyse kortizonlu ilaçlar verilebiliyor veya yatırararktan damar yoluyla bile ilaçlar verilebiliyor. Hafif seyreden tekrar edici formlarda ise daha çok krem veriliyor. Bunun yanı sıra uçuk tedavisinde serinletici, sulantıyı alıcı kompresler, pansumanlar, enfeksiyonu gideren dezenfektanlar, yine antibiyotikli kremler de önerilebilir.

 

 

Uçuk Neden Olur?

Uçuk herpes simpleks virüsünün bulaşması sonucu ortaya çıkar. Uçuk hemen hemen herkeste görülebilen bir enfeksiyondur. 4 yaşına kadar %50 insan aslında uçuk virüsüyle tanışmış durumdadır. 14 yaşına kadar bu %70 oranlarına kadar çıkmaktadır. Uçuk virüsü %20 şahıs dışında genellikle bağışıklık geliştirir. Bir kere çıkar bir daha da çıkmaz. Ama %20 ile%40 arasında insanlarda tekrarlayıcı enfeksiyonlar yapmaktadır. Bu tekrarları kolaylaştıran nedenler vardır. Mesela yoğun güneşlenmek, stres, ateşli hastalıklar, uzun yolculuklar, bağışıklık sistemini bozan AIDS gibi hastalıklar uçuğun çıkmasını ve tekrarını kolaylaştırmaktadır.

 

 

Uçuk Nerelerde Çıkar?

Uçuk deride her yerde ortaya çıkabilir ancak en çok yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Dudaklarda, ağız etrafında, burunda ve yanaklarda en çok görülür. Bunun yanı sıra genital bölgede de uçuk enfeksiyonuna rastlamaktayız. Bunların arasındaki fark virüs farklılığıdır. İki tane herpes simpleks virüsü mevcuttur. Tip 1 daha çok yüz bölgesinde enfeksiyon yapmaktadır. Tip 2 ise daha çok genital bölgede enfeksiyon yapmaktadır. Ama her iki tipteki virüs de her iki bölgede de uçuk ortaya çıkarabilir. Bu bölgelerdeki uçuklar farklı değildir aslında. Genel olarak kırmızı zeminde küçük, toplu iğne başı büyüklüğündeki su dolu kabarcıklar halinde seyreder. Bunlar birkaç gün içinde kabuklanabilir. Daha sonra üzeri iltihaplanabilir. Her iki bölgede de bu şekilde seyreder. Ancak uçuktaki farklılıklar daha çok tekrar edip etmemesiyle veya ilk defa olup olmamasıyla ilgilidir. İlk defa ortaya çıkan uçuk çok şiddetlidir. Çok şiddetli ağrı yapabilir, kaşıntı yapabilir, genital bölgedeyse hasta idrara bile çıkamayabilir. Bunun yanı sıra son derece ateşli olabilir, bu bölgedeki bezeler şişebilir. Tekrar edici uçuklar ise daha hafif seyreder. Daha az su dolu kabarcıklar, daha az kırmızı bir zemin ve bu tarz şikayetler de olmamaktadır.

 

 

Dudaklarda Sık Çıkan Uçuklar

Maalesef uçuğun tekrar etmesini engelleyen bir yöntem henüz mevcut değil. Tekrar etmesini engellemek maksadıyla stresten uzak durmak ve çok fazla güneşlenmemek gereklidir. İyi beslenmek gereklidir bağışıklık sistemini kuvvetli kılabilmek için. Bunun dışında her şeye rağmen çıktıysa soğuk, yatıştırıcı kompresler uygulanabilir, dezenfektan ve antibiyotikli kremler veya solüsyonlar uygulanabilir. Çok ağrısı varsa hastanın yine bu bölgeye anestezik maddeler içeren kremler veya solüsyonlar uygulanabilir. Bu bölgenin uçuklarında bazen maalesef iz kalabilmektedir. Ama tekrar edici enfeksiyonlarda değil de ilk şiddetli enfeksiyondan sonra iz olabilmektedir. Eğer böyle bir şey söz konusu ise lazer yöntemiyle bu tür izler giderilebilir. Ama yine de uçuğun sakinleşmesini beklemek gerekmektedir. Çünkü tekrar edici uçuklar da bir süre sonra azalmaktadır. Zaman içerisinde tekrarlar azaldığı dönemde uçuğun izini gidermek için de bu tür bir lazer yönteminden faydalanılabilir.

Bu yazı 135 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM