Bilgi

Uyarıcı Haplar Bağımlılığı ve Tedavisi

Paylaş
 

Hap Bağımlılığında Tedavi Yöntemleri

Bütün bağımlılıkların tedavisi temel olarak tepari ve sosyal tedavilerdir. Bağımlılığın mucizevi bir ilaç tedavisi yoktur. Bir çok kişi bana öyle bir ilaç verin ki onu aldığımda buna ihtiyaç duymayayım der. Bu zaten bağımlılığın temel yaklaşımıyla ne yazık ki uygun, o bağımlıların kafa yapısına uygun bir sorudur. Çünkü bağımlılıkta esas olan, argo tabiriyle kafa yapmak, o farklı bilinç durumuna geçmektir. Tedavinin amacı ise kişinin böyle olmadan eğlenebilir, böyle olmadan hayatını sürdürebilir hale gelmesi. Onun için onun yerine konan şey de zaten bağımlılık yapacaktır ve bu bir tedavi değildir. Ancak bir takım o yoksunluk süresini atlatmasına yardımcı olacak ilaçlar mevcuttur. Birlikte bir takım başka psikolojik rahatsızlıklar varsa özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bu kişilerde sıktır. Onun tedavisi de maddeden uzak kalmada ilaç tedavisi yardımcı olur.

 

 

Hap Bağımlılığı Tedaviden Sonra Tekrar Görülür Mü?

Bağımlılık maalesef kalıcı bir hastalık. Yani az miktarda kullanıp kalamama, kullanıp zararlı sonuçlar doğurmayacak şekilde bunu sürdürme bir bağımlı için hiçbir zaman gerçek olamıyor. Bir bağımlının tekrar kullanmaya başlaması ne yazık ki nadir olmayan bir durumdur. Bunu iki şekilde açıklamak mümkün. Bu sene bir mikrobik rahatsızlığınız varsa antibiyotik alırsanız o mikroplar ölür tedavi olursunuz. Ama bu tedavi sizin önünüzdeki sene tekrar o mikrobu kapmayacağınızı garanti etmez. Bağımlılık kronik ve tekrarlayıcı bir hastalık maalesef. Tıpkı şeker hastalığı yada yüksek tansiyon gibi. Bu rahatsızlığın diyeti de bağımlı olunan maddenin kullanılmaması. Bir şeker hastası diyetine dikkat edip kan şekeri yüksek olsa da bir müddet sonra diyetini bozduğunda hastalık belirtileri geri gelebiliyor. Bağımlılığın da tıpkı buna benzer bir seyiri olabiliyor. Kişi eğer tekrar kullanırsa beynindeki bir takım salgı maddelerini tekrar düzensizleştiriyor, beyin kimyasını tekrar bozuyor ve aynı hastalık süreci geri gelebiliyor.

Uyarıcı Haplar Bağımlılığı VE Tedavisi

 

Kişinin Hap Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Uyarıcı hapları genellikle yarım tane, bir tane almakla başlıyor insanlar. Bir çok zamanda bu giderek artıyor. Kaç tane kullanıyor olursa olsun kişi o kullandığı miktarla bir zamandan sonra fiziksel olarak da olumsuzlular yaşamaya başlıyor. Çarpıntılar, huzursuzluk, sıkıntı özellikle yerinde duramama sinirlilik halleri kendini işe verememe işi okulu sürdürememe bu insanlarda sık gördüğümüz durumlar. Ama birçok bağımlıda olduğu gibi bunları inkar ediyorlar ve bu bağımlılığa göre hayatını yeniden organize ediyorlar. Ben zaten okumak istemiyorum, o işi de sevmemiştim ondan çıktım şeklinde hayatını bu kayıplarla sürdürmeye devam ediyorlar.

 

Haplar Bağımlılığa Neden Olur Mu?

Uyarıcı haplar bağımlılık yapabilir. Bu bağımlılığın en önemli göstergesi de kişinin, bunları canının ister hale gelmesidir. Bir takım başka aktivitelerden fırsat bulup, zaman ayırıp bunu yapmaya yönelmesidir. Başka eğlencelerden gittikçe uzaklaşması ve eğlence anlayışının bunun etrafında odaklanır hale gelmesi uyarıcı hap bağımlılığının en önemli göstergesidir. Bazı kişilerde paranoya, halüsinasyon gibi etkiler yapabilir. Hele hele bunu yaşayıp da artık beyin kimyasını bozduğunu somut olarak görmesine rağmen kişi tekrar tekrar bunu kullanıyorsa bu çok güçlü bir göstergedir. Bu hapların bir eroin gibi ağır bir yoksunluğu yoktur. Ancak yoksunluğunun olmaması bağımlılığının olmadığı anlamına gelmez. Çünkü bağımlılık zarar verdiğini fark etmesine rağmen birşeyi tekrar tekrar yapmaya devam etmektir. Bunun zararları da konsantrasyon bozukluğu, hafıza bozukluğu, kullanmadığı zaman yaşanan sinirlilikler, enerji kaybı gibi durumlardır. Kişi bunları yaşıyor ama eğlence adına bunları hala göze alıyorsa bağımlı demektir.

Bu yazı 1551 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi