Bilgi

Yakın Görme Sorunu (Presbiyopi)

Paylaş
 

Yakını görememe sorununun nedenleri nelerdir?

Presbiyopi yaşa bağlı yakını görememe problemidir. Aslında insan gözünün yakını görememesi lazım fakat gözümüzün içerisindeki bir takım mekanizmalar sayesinde yakını görebilir hale geliyoruz. Bu nasıl oluyor? Gözümüzün içerisindeki lens esnek bir yapıya sahip. bu esnek yapısından dolayı uzağa baktığımızda bunun bir şekli var, yakına baktığımızda bombelileşiyor ve biz yakını görür hale geliyoruz. Ama yaşla beraber bu bozulmaya başlıyor. Nasıl oluyor bu? Lensimiz doğduğumuz andan itibaren sertleşmeye ve büyümeye başlıyor. böylece bu esnek hareketini yapamıyor. Yapamayınca artık yakını görmek için yakın gözlüğü kullanmaya başlıyoruz. Tabi bu en çok 40-45 yaş sonrası oluşuyor. Hipermetroplarda biraz daha erken miyoplarda biraz daha geç oluşuyor.

Yakın görme sorunu ameliyatını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Başarıyı etkileyen en önemli faktör ameliyat öncesi tetkiklerdir. Bu tetkiklerin son derece iyi ve doğru şekilde yapılması lazım. Bunlarda bir problem varsa hastanın çok doğru bilgilendirilmesi lazım. Bu tetkiklerden de en önemlisi gözün içerisine takılacak merceğin numarasının doğru hesaplanmasıdır. Bu konuda çok ileri düzeyde aletler kullanılıyor. Yüksek bir teknolojinin kullanılması gerekiyor. Bu cihazlarda teknoloji her geçen yıl artıyor. bunun daha yüksek teknolojinin kullandığı hastaneleri tercih etmekte fayda var. Sterilizasyon çok önemli tabi, gözün mikrop kapmaması lazım. Ona dikkat eden yerlerde ameliyat olmakta fayda var. Tabi bir de doktorun tecrübesi son derece önemli. Çünkü bu tür ameliyatlar yüksek tecrübe istiyor.

Yakın görme sorunu tedaviyle tamamen geçer mi?

Presbiyopi tedavisinde bu multifokal göz içi lens ameliyatı yapılırsa sonuç kalıcıdır. Sonuçta aşla beraber herhangi bir değişiklik olmaz ve gözümüzün içindeki lens yakını görememeye neden olduğu için ve bu lens değiştirilip suni bir lens takıldığı için bir daha numara değişikliği olmayacaktır. Bu yapılan ameliyat sonrasında eğer gözümüzde herhangi bir numara kalınsa ve gözün yapısı da uygunsa o zaman lazerle kalan numarayı da düzeltme imkanı olabiliyor. ameliyat öncesi tetkikler eğer iyi yapılırsa başarı yalaşık %95 civarındadır. %95′den kasıt nedir? %95 olasılıkla hastanın numarası tam olarak tutturulur ve %95 oranında bu hastalar bir daha ki yaşamlarında uzak veya yakın mesafede gözlük kullanmaya gerek duymazlar.

Bu yazı 2488 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi