Bilgi

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Paylaş
 

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Son dönemlerde teknolojideki gelişmeler, yetişkinlere de ortodontik tedavi yapılabilmesine olanak tanıyor. Ancak bu tedavinin yetişkinlere uygulanabilmesi için mutlaka dişlerin sağlıklı olması gerekiyor.

Çene kemiğine dair problemlerin ameliyatla düzeltilmesi ile ortodontik tedaviye başlanabiliyor.

Şayet yetişkinlerde çene kemiği problemi mevcutsa bu durumda genellikle ortodontik tedaviye ortopedik tedavi de eşlik ediyor.

Bu durumda tedavi bir ortodontist ve çene-yüz cerrahının işbirliği çerçevesinde şekilleniyor.

Ortodontik tedavide dişlerin üzerine uygun bir materyal kullanılarak, kuvvet uygulanıyor. Tedaviye özel olarak imal edilen bazı teller, yaylar ya da lastiklerle dişlere uygulanan bu kuvvet, dişlerin kuvvet yönünde hareket edebilmesini sağlıyor.

Hareket esnasında yer değiştiren dişin hemen ön kısmında kemik yıkımı, bu hareketin ters yönünde ise yeni bir kemik dokusu oluşmaya başlıyor. Sonuç olarak, yeni yerlerine yerleşen dişler; tedavi tamamlandığında kendi kemik yuvalarına tamamen oturmuş oluyor.

Ortodontik tedavilerin tamamlanması yaklaşık 2 yıl kadar sürebiliyor. Dişler, yeni yerlerine yerleşmiş olsalar bile çevredeki yapıların bu duruma uyum sağlaması zaman alabiliyor. Bu yüzden de kemik yapısını olgunlaştırmak ve apareyler çıkarıldığında dişlerin eski yerlerine dönmelerini engelleyebilmek adına düzelen dişlerin pekiştirilmesi önem arz ediyor.

Tedavi esnasında pek çok aparey yani aygıt kullanılabiliyor. Hareketli apareylerin yanı sıra sabit apareyler de tercih edilebiliyor. Hareketli aygıtlar, yani çıkarılıp takılabilenler, hem alt hem de üst çeneye oturabilirken; sabit aparayler dişlerin hemen üzerine ortodontistler tarafından yerleştiriliyor. Hangi yöntemin kullanılacağına ise yalnızca ortodontistler karar verebiliyor.

Tedavi boyunca hastanın diş ve ağız bakımına ekstra özen göstermesi gerekiyor. Hastanın dişlerini düzenli olarak fırçalaması, belirlenen sürelerde diş hekimini ziyaret etmesi, hekimin önerilerini mutlaka birebir uygulaması ile tedaviden istenilen sonuç elde edilebiliyor.

Özellikle sabit apareylere diş plakları kolaylıkla yerleşebildiğinden hastanın diş bakımını hiçbir şekilde ihmal etmemesi gerekiyor.

Sabır gerektiren ortodontik tedavinin başarıyla sonuçlanabilmesi hastanın kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmasından geçiyor.

Günümüzde eskiden kullanılan ve gülüşün kötü görünmesine yol açan gri tellerin yerine tercih edilen şeffaf plaklar, beyaz ya da diş rengindeki braketler; bazı hastalarda dişin görünmeyen arka kısımlarına da uygulanabiliyor.

Bu yazıda Çukurambar Diş Kliniği Ada Dent sitesinden yararlanılmıştır.

 

Bu yazı 20412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAMLAR
REKLAM
hız testi turkcell hız testi